מחקרים

מנגנון אפשרי לפסיכוזה בעקבות שימוש בקנאביס

מחקר אקראי ומבוקר זה דגם נבדקים בריאים ובחן את תגובתם למתן תוך-ורידי של החומר הפעיל העיקרי בקנאביס, מבחינת השפעות פסיכו-אקטיביות ומאזן הגלוטמאט בגרעיני הבסיס שבמוח

14.08.2019, 15:00

המנגנונים הנוירו-ביולוגיים העומדים בבסיס הקשר שבין שימוש בקנאביס לבין פסיכוזה חריפה או ממושכת, אינם מובנים עד תום. בעוד שלפי ראיות מסוימות קשר זה נובע משינויים במאזן הדופמין בסטריאטום (Striatum), אין ראיות ישירות וחד-משמעיות לפיהן שימוש בקנאביס משפיע באופן חריף או ממושך על דופמין בסטריאטום. בניגוד לכך, מידע ממחקר קדם-קליני תומך בהשערה לפיה קנאביס משפיע על דופמין דרך שינוי תקשורת תאית מבוססת-גלוטמאט.

מחקר זה היה אקראי, מבוקר-אינבו, בעל סמיות כפולה וכלל הצלבת קבוצות מחקר (Crossover). במחקר השתתפו 16 נבדקים בריאים (7 זכרים) עם שימוש קל קודם בקנאביס. מטרת המחקר הייתה לבחון האם שינוי מאזן הגלוטמאט בסטריאטום, כפי שנמדד על-ידי ספקטרוסקופיה (Spectroscopy, מדידת טווח של רמות אנרגיה) מבוססת תהודה מגנטית של פרוטונים, עומד בבסיס ההשפעות החריפות דמויות-הפסיכוזה הנגרמות ממתן 9-דלתא-טטרה-הידרו-קנאבינול (THC).יTHC הוא המרכיב המשמעותי בקנאביס שגורם לתופעות נפשיות והכרתיות (השפעה פסיכו-אקטיבית), ובמחקר זה הוא ניתן תוך-ורידית (1.19 מיליגרם/2 מיליליטר).

בהשוואה לאינבו, מתן חריף של THC העלה באופן מובהק את רמתם של תוצרי גלוטמאט וגלוטמין בראש הגרעין הזנבי השמאלי (P=0.027). מעבר לכך, בהשוואה למשתתפים שלא היו רגישים להשפעות הפסיכו-אקטיביות של THC, למשתתפים שפיתחו תסמינים חולפים דמויי פסיכוזה (כ-70% מהמדגם) היו רמות נמוכות באופן מובהק של תוצרי גלוטמאט וגלוטמין במצבם הבסיסי (אינבו; P=0.023) ועלייה גבוהה פי 2.27 בתוצרים אלה לאחר מתן THC. ערכים נמוכים יותר של תוצרי גלוטמאט וגלוטמין במצב הבסיס (מקדם המתאם של פירסון [r]= -0.55, P=0.026) וחשיפה קודמת גבוהה יותר לקנאביס (r=0.52, P=0.040) קושרו לעלייה גבוהה יותר בתוצרי גלוטמאט וגלוטמין לאחר מתן THC.

החוקרים הסיקו שתוצאותיהם מראות קשר אפשרי בין עלייה ברמות הגלוטמאט בסטריאטום לבין פסיכוזה חריפה עקב שימוש בקנאביס. בנוסף, רמות גלוטמאט נמוכות במצב הבסיס עשויות להוות סמן לרגישות מוגברת להשפעות דמויות הפסיכוזה החריפות של קנאביס, ויכולות להיות להן השלכות חשובות בהיבטים של בריאות הציבור.

מקור:

Colizzi, M. et al. (2019). Molecular Psychiatry. doi: 10.1038/s41380-019-0374-8.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  פסיכוזה,  גלוטמאט
תגובות
 
14.08.2019, 15:27

פרופסור ויצטום ואנוכי פרסמנו ב"רפואה" כבר לפני כ20 שנה שקנביס גורם לפסיכוזה בהיקף משמעותי.
משום מה הגורמים הרלונטים במדינה האחראים לבריאות הציבור נמנעים להפיץ מידע חשוב זה לציבור הרחב. כנראה זה קשור לתאווה של גורמים מסוימים ללגליזציה של הסם.